Motoryzacja w Polsce
Autor: Mateusz Jach
Zawsze, gdy czytam o polskiej motoryzacji napotykam na artykuły o Fiacie 126p. W sumie to mnie nie dziwi bo właśnie ten samochód zapoczątkował erę polskiej motoryzacji ale dziwi mnie to że nie miałem okazji jeszcze o nim napisać choć jestem redaktorem motoryzacyjnym prawie 3 lata i pisałem już kilka artykułów na temat naszej motoryzacji.
Dlatego dziś postanowiłem opisać w skrócie polską motoryzację zaczynając od jej podstaw. Wiele ludzi twierdzi że pierwszym polskim samochodem był „maluch”. W pewnym stopniu jest to prawda bo maluch był pierwszym polskim samochodem produkowanym na skalę światową. Wyprodukowano miliony egzemplarzy ale o tym później.
Pierwszy polski samochód:

Pierwszym polskim samochodem był CWS T-1. To samochód osobowy, skonstruowany w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie (stąd jego nazwa), przez znanego przed II Wojną Światową polskiego konstruktora inż. Tadeusza Tańskiego w latach 1922 – 1924. W 1924 roku wyprodukowano silnik zamontowany w nadwoziu importowanego samochodu, a w 1925 roku zbudowano prototyp z własnym podwoziem i nadwoziem. Samochód produkowano w krótkich seriach od 1927 roku. W sumie powstało jedynie około 800 sztuk.
Ostatnia partia 60 gotowych samochodów opuściła fabrykę w 1931 roku.
Samochody te używane były także w Wojsku Polskim.
POLSKA LEGENDA
Teraz pora na wspomnianego już wcześniej małego Fiata 126p.
Oficjalna produkcja w Polsce ruszyła 6 czerwca 1973 roku w zakładach w Bielsku – Białej. We wrześniu 1975 roku rozpoczęto montaż w Tychach. Pierwsza modernizacja samochodu nastąpiła w 1977 roku. W układzie dolotowym zastosowano tłumik szmerów ssania, prądnicę prądu stałego zastąpiono alternatorem. Najbardziej widoczną zmianą była likwidacja skrajnych szczelin na pokrywie silnika, dzięki czemu poprawiono chłodzenie i nieco wyciszono silnik. Modyfikacje pozwoliły na wzrost mocy do 17,7 kW. Zmian doczekał się również układ hamulcowy, powięększono średnicę bębnów do 185mm oraz zmieniono rozstaw śrub mocujących koła z 4×190 na 4×98.
Do produkcji nie wyszedł ani pick – up, ani kombi, ani tym bardziej „maluch” z przednim napędem. W prawie 30 – letniej historii Ośrodka Badawczo – Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych w Bielsku było wiele interesujących pomysłów, lecz w większości nie wyszły one poza fazę prototypu.
FSO POLONEZ
To już troche mniej znany polski samochód. Nie lubię go więc nie będę się rozpisywał. Według mnie nie zasługuje nawet na miano pralki na kółkach. Zaprojektowano go chyba w przerwie na kawę. Wykonany został z blachy tak cienkiej, że mogłaby zastąpić firanki. Jest solidny i trwały jak erekcja emeryta.
Historia Poloneza rozpoczyna się wraz z końcem 1972 roku, kiedy to na najwyższym szczeblu partyjnym ustalono linię rozwoju produktów FSO
.Pierwsze konkretne decyzje w sprawie nowego auta zapadły 17 września 1974 roku.
Od stycznia 1978 roku montowano kilka egzemplarzy dziennie. Do początku kwietnia gotowych było około 300 sztuk. Produkcję seryjną nowego modelu rozpoczęto 3 maja 1978 roku, trwała ona jednak tylko przez kilka tygodni. W lipcu ogłoszono przerwę remontową, montaż wznowiono 14 sierpnia. Produkcję samochodu w Polsce zakończono w 1991 roku.
POLSKA MOTORYZACJA DZIŚ
Niewiele osób wie, że Polska nadal produkuje swój samochód. Nazywa się Arrinera Hussarya i jest to supersamochód.

Stanowi konkurencję dla takich samochodów jak LaFerrari, Porsche 918 spider czy McLaren P1. Nazwa Hussarya odnosi się do siedemnastowiecznej polskiej kawalerii.
Prace projektowe nad pierwszym polskim supersamochodem rozpoczęto w 2008 roku. Prototyp pojazdu zaprezentowano inwestorom firmy Arrinera 9 czerwca 2011 roku, natomiast pierwsza jazda próbna odbyła się niecały miesiąc wcześniej. Arrinera ma centralnie umieszczoną najmocniejszą na świecie wolnossącą jednostkę benzynową w układzie V8 o pojemności 8.3 litra i mocy ponad 800 KM, a moment obrotowy wynosi 850 Nm.
W maju 2012 roku dwaj polscy dziennikarze motoryzacyjni zaprezentowal materiał o kulisach produkcji samochodu, w którym dziennikarze portalu moto.pl dowodzą, że prototyp samochodu jest jedynie repliką innych znanych aut. Firma Arrinera Automotive S.A złożyła w tej sprawie pozew do sądu wygrywając rozprawę.
1 kwietnia 2014 roku zaprezentowano w wersji 3D finalny
design samochodu. Produkcja odbywa się w Gliwicach.